top of page

Kaszuby w filmie z perspektywy Warszawy

W drugiej odsłonie XIII Festiwalu Filmów Kaszubskich zaprezentowano niezwykle oryginalną kooprodukcję trojga uznanych już na Kaszubach filmowych twórców. Był to fabularny film „Tam, gdzie kwitną malënë” Piotra Zatonia, Eweliny Karczewskiej – Luhm i Piotra Emanuela Dorosza. Film spotkał się z ciepłym przyjęciem licznej widowni zebranej na sali Szkoły Podstawowej w Tuchomiu.

- Ten film pokazuje najpiękniejsze oblicza naszego powiatu. Świetnie nawiązuje do serialu z 1971 roku o tytule „Podróż za jeden uśmiech”, który w znakomitej części grany był również na Kaszubach. Jako powiat staramy się zawsze wspierać tego rodzaju inicjatywy promujące nasze region i język kaszubski – podkreślał wicestarosta Piotr Fikus.

Dużym sukcesem filmowców było zaangażowanie wybitnej aktorki z Kaszub, Danuty Stenki, która wraz z aktorem Henrykiem Gołębiewskim, ongiś idolem młodzieży, stworzyli znakomite tło do ciekawej fabuły szeroko ujmującej – obok pejzaży – kulturę, a także język kaszubski.

- To była dla mnie wspaniała przygoda. Już cieszę się z zapowiedzi, że może powstanie kolejna część. Właśnie zdaję na łódzką filmówkę. Mam nadzieję, że z filmem zwiążę swe życie – nie kryła radości Patrycja Teterycz – Kaszubka z Sitna, odtwórczyni jednej z głównych ról, która – na prośbę prowadzącego – powtórzyła filmową scenkę z zażywaniem tabaki wzbudzając ogólną wesołość widowni.

Również Piotr Dorosz wspomniał o nowych pomysłach filmowych, co pozwala sądzić, że już na przyszłym festiwalu filmowym prezentowane będą kolejne ciekawe produkcje. Autor zdjęć wyjaśnił, że jest Kaszubą, który po wielu latach zamieszkiwania w Anglii wrócił do ukochanej małej ojczyzny.

- Jô jem baro rôd, że jô tu mógł dzys bëc. Terô jô ju bãdã na kòżdim filmie – mówił zachwycony instrumentalista z Przodkowa, Mirosław Sobisz podczas znakomitego poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tuchomia. (jd)


コメント


bottom of page