top of page

Z arcybiskupem modlono się za bohaterskich Kaszubów

Coroczna uroczystość ku pamięci bohaterskiego 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego miała tym razem wybitnie uroczysty charakter. Główną tego przyczyną była obecność arcybiskupa Mirosława Adamczyka – Kaszuby, który pełni posługę nuncjusza apostolskiego w Buenos Aires. Ten wysoki dostojnik kościelny jest jednym z bardzo ważnych współpracowników papieża Franciszka. Pod koniec uroczystej mszy podziękował on ks. proboszczowi Krzysztofowi Saganowi za ponadośmioletnią posługę w Żukowie. W najbliższym czasie proboszcz przechodzi do Wejherowa. Swoją wdzięczność arcybiskup zakończył po kaszubsku: Wszëtczégò nôlepszégò! Na mszy kaszubszczyzna również zabrzmiała w odczytanej perykopie lekcyjnej oraz psalmie.

Z poklasztornego kościoła orkiestra Gminy Żukowo pod kierunkiem Pawła Gruby poprowadziła wszystkich do figury Królowej Polski, gdzie odbyła się część patriotyczna. W pochodzie wzięły też udział poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Żukowa, Somonina, Banina, Przywidza, Kolbud i Gdańska. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła nowo wybrana burmistrz Gminy Żukowo, Mariola Zmudzińska. Przemawiał także prezes Związku Piłsudczyków RP, Tomasz Kocent, a także prezes ZKP, Jan Wyrowiński.

- Jestem po raz pierwszy na tej uroczystości i bardzo się z tego cieszę. Pamięć o wybitnych Kaszubach, którzy swe życie oddali za odradzającą się ojczyznę, ma ogromne znaczenie – podkreślał prezes ZKP.

Delegacje władz administracyjnych, radni, przedstawiciele kombatantów, szkół i oddziałów ZKP złożyli wiązanki kwiatów. Wspomniano także Mariana Hirsza, autora znakomitej książki „Nieustraszeni 66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Józefa Piłsudskiego 1919-1939”, która wydobyła bohaterski pułķ z mroków niepamięci. Organizatorem uroczystości był Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie wraz z partami ZKP z Banina i Żukowa. (ep)

Comments


bottom of page