top of page

Promocja książek Kaszubowskiej i Pryczkowskiego w Przodkowie


Bardzo udanie przebiegło spotkanie z dwojgiem autorów związanych z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie w Bibliotece im. Henryka Hewelta w Przodkowie, Darią Kaszubowską i dr. Eugeniuszem Pryczkowskim. Pierwsza jest autorką powieści, aktualnie promuje kolejne tomu Sagi Kaszubskiej, drugi jest autorem kilkudziesięciu książek, głównie historycznych, ale także literackich.

- Od wielu już lat stosujemy metodę łączenia wydarzeń z korzyścią dla wszystkich, zwłaszcza uczestników spotkań -  podkreśla autor cyklu książek wspomnieniowych Kaszubów z okresu okupacji hitlerowskiej. Z kolei autorka popularnych powieści dodała: - Takie podwójne spotkanie było znakomitym pomysłem. Sama opowiedziała o swym dojrzewaniu do pełnej świadomości o wartości języka i kultury kaszubskiej. Mówiła także częściowo w tym języku. Ze szczególną jednak wdzięcznością odniosła się do kaszubszczyzny promocyjnego partnera, mówiąc: - Tak musi właściwie być. Kaszubszczyzna winna być obecna wprzestrzeni publicznej. Bardzo było mi miło wspólnie promować nasze książki.

Książki obojga autorów zyskały istotnie dużą popularność w ostatnim czasie.

- Byłam na Śląsku. Tam są kolejki po twoje kolejne tomy – zwróciła się Karolina Sawicka-Błażejewska do Darii Kaszubowskiej wprawiając ją w miłe zdumienie. Z kolei Rafał Dombrowski przybył do biblioteki z kompletem już wcześniej nabytej serii wspomnień E. Pryczkowskiego nie kryjąc zachwytu z ich pozyskania i radości z możliwości uzyskania autografu.

Organizatorzy pod kierownictwem dyrektor bibliotece Danuty Rzepki stwierdzili, że dawno nie było w takiej frekwencji. Wśród gości byli m.in. prezesi obu oddziałów ZKP: Wioletta Went z Przodkowa i Bogumiła Ropel z Banina. (jd)

Comments


bottom of page