- Nauczyciele i uczniowie byli zachwyceni – to zdanie często padało w trakcie, jak i po XII Marszu z Flagą, który w tym roku wiódł urokliwym Jarem Raduni na terenie Gminy Żukowo, od wsi Babi Dół przez Rutki do Żukowa. Wzięło w nim udział ponad 130 uczniów języka kaszubskiego, głównie z terenu gminy Stężyca, do których dołączyli uczniowie z dwóch szkół Gminy Żukowo: Tuchomia i SP nr 2 w Żukowie. Wraz z nimi byli rodzice i dziadkowie.
- Najwięcej zapamiętujemy podczas działań praktycznych – twierdzą organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë” oraz nauczyciele kaszubskiego związani z ZKP Banino, Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy. Marszowi przyświecała postać tegorocznego patrona, Antoniego Abrahama, zwanego Królem Kaszubów.
Z Żukowem z kolei związana jest postać innego króla, czyli Karola Kreffta. Stąd zrodził się pomysł, by i jego włączyć do programu dnia, tym bardziej, że marsz przebiegał obok cmentarza żukowskiego.
- Sylwetkę urodzonego 116 lat temu działacza kaszubskiego przybliżyli w wzruszający sposób uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego. Był sztandar Zarządu Głównego ZKP oraz sztandary partów z Żukowa, Banina i Kolbud – podawał na profilu Zarządu Głównego ZKP prezes organizacji Jan Wyrowiński, który osobiście przemierzył pieszo cały szlak.
Wraz z Katarzyną Butowską - prezes stowarzyszenia „Remùsowi Drëszë” oraz Bogumiłą Ropel - prezes oddziału ZKP w Baninie, złożył on wiązankę kwiatów na grobie Kaszubskiego Króla, na którym też uczniowie wraz nauczycielkami Sylwią Klasą i Elżbietą Bugajną zapaliły znicze.
Część artystyczna należała do uczniów z SP nr 2 w Żukowie i Tuchomiu. Całość znakomicie poprowadziła w języku kaszubskim Hanna Pułka, biogram K. Kreffta odzytali Miłosz Kucyk, Jakub Mazur i Filip Czaja, zaś wiersze recytowali: Lidia Szałkowska, Alicja Falk i Patryk Walkusz z Kamienicy Szlacheckiej.
Spotkania przy grobie Kaszubskiego Króla w Żukowie stają się już tradycją. Głównymi ich kreatorami są ludzie młodzi, zwłaszcza uczniowie języka kaszubskiego. Idealnie zbiega się to z ideami głoszonymi przez K. Kreffta. To właśnie nauka rodzimego języka była postulowana przez niego już pół wieku wcześniej zanim stała się rzeczywistością. Tegoroczne spotkanie było rekordowe pod kilkoma względami, zwłaszcza frekwencyjnym. Nad grobem pochyliło się ponad 150 osób. Wszyscy zaśpiewali hymn kaszubski oraz Himn Młodëch Kaszëbów oraz odmówili Òjcze nasz” w języku ojców za dusze wybitnego działacza, założyciela przedwojennej korporacji studenckiej „Cassubia” w Warszawie, a także spoczywających tam jego rodziców. Spotkania będą organizowane także w przyszłych latach. Już dziś do uczestnictwa w nich zapraszani są nauczycieli i uczniowie kaszubskiego z wszystkich szkół gminy Żukowo. (ep)
Comentarios