top of page

Na pamięć króla, Karola Kreffta

W 117 rocznicę urodzin Kaszubskiego Króla Karola Kreffta odbyło się tradycyjne spotkanie przy jego grobie na żukowskim cmentarzu. Przybyły poczty sztandarowe z Żukowa i Banina na czele z prezes Bogumiłą Ropel. Przybyła także delegacja zespołu "Bazuny" z liderem grupy Robertem Reglińskim oraz Katarzyną Reglińską. Całość przygotowali po kaszubsku uczniowie SP2 w Żukowie pod kierunkiem Eugeniusza Pryczkowskiego. Sylwetkę działacza kaszubskiego przybliżyli w wzruszający sposób uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego: Miłosz Kucyk, Jakub Mazur i Lidia Szałkowska. Z kolei Fili Czaja, Iga Zwara i Franciszek Tusk recytowali wiersze o kaszubskiej tatczëznie.

- Stało się tradycją, że to uczniowie są głównymi organizatorami i bohaterami kolejnych rocznic Kaszubskiego Króla z Żukowa. Jest to zgodnie z jego ideami. On założył w Warszawie korporację dla młodych ludzi, studentów. Później marzył, by do szkół wprowadzono nauczanie języka kaszubskiego – podkreślano na uroczystości.

Uroczystość pięknie poprowadziła Agata Herlik-Herlikiewicz. Odśpiewano m. in. Hymn kaszubski, Himn Młodëch i Kaszëbskô Królewô. Później odbył się wieczór kaszubski połączony m.in. z próbą zespołu "Bazuny".


Comments


bottom of page