top of page

Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów w Chmielnie

Po pięknej ceremonii mszy świętej i odsłonięcia tablicy pamięci Karola Kreffta zwanego za życia Królem Kaszubów, na sali Centrum Kultury i Sportu w Chmielnie rozpoczął się Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów. Zjazdy, które mają odbywać się co roku, są realizacją postanowień ubiegłorocznego I Kongresu Młodych Kaszubów.

Zjazd otworzyli i poprowadzili liderzy młodzieżowych klubów Katarzyna Kankowska-Filipiak ("Òska" z Luzina) i Robert Groth ("Cassubia" z Banina). Po odśpiewaniu "Himnu Młodëch" zaprezentowano dokonania minionego roku. Złożyły się na nie wydanie książki "Kaszëbskô młodëch rewòlucjô", tomiku poezji "Kaszëbską stegną żëcégò", płyty kompaktowej "Dwie stegnë", założenie klubów "Òska" w Luzinie i "Garecznica" w Borzestowie, zorganizowanie konkursu "Kaszëbsczé Karaoke", spływy kajakowe, wydawanie pisma "Kaszëbskô Zemia" i sporo innych. Ich wielość i rozmach budzi największe uznanie. Nic dziwnego, że chętnie odnosili się do nich senator Kazimierz Kleina czy starosta powiatu kartuskiego Janina Kwiecień w swoich przemówieniach. Także wójt gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski nie krył zadowolenia z żywotności kultury i języka kaszubskiego wśród osób związanych z tymże ruchem młodych i świadomych Kaszubów. Prawdziwą sensację wzbudziła informacja o podjętej próbie założenia klubu młodych w Olsztynie.

- Jestem studentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest nas tam sporo Kaszubów. W tej chwili jest już ponad dziesięciu chętnych, a przecież to dopiero początek działań. Planujemy założyć nasz kaszubski klub najszybciej, jak to możliwe - oznajmiła Joanna Wicka ze Staniszewa, studentka I roku.

Ogromne owacje zyskały dwa kolejne punkty zjazdu. Pierwszy to półgodzinny film "Król Kaszubów" o Karolu Kreffcie realizowany m.in. w Warszawie i Toruniu, w którego produkcji udział wzięli uczniowie gimnazjum w Żukowie.

- Wuj Karol mówił z członkami rodziny w różnych językach, najchętniej jednak po kaszubsku. Tak rozmawiał zawsze z moją teściową, czyli jego siostrą, żoną doktora Mroczkiewicza z Kartuz. To jest wielka radość, że po tylu latach, ta postać została dowartościowana przez Kaszubów dla których pracował, a szczególnie ważne jest, że to młodzi skupiają się wokół jego idei - mówił przedstawiciel rodziny K. Kreffta, Zbigniew Andruszkiewicz.

Drugi punkt, który pewnie jest jednym z największych dotychczasowych osiągnięć ruchu młodych, to prezentacja debiutanckiej płyty "Dwie stegnë" i koncert Weroniki Pryczkowskiej.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tych utworów i ich wykonania - wzdychał Zbigniew Byczkowski, prezes O/ZKP w Łęczycach i lider klubu "Zemia rodnô" działającego w Wejherowie. Gościem zjazdu był także Sebastian Woźniak, prezes kleryckiego Koła Kaszubów w Pelplinie. Podkreślał on, że w seminarium klerycy podejmują szereg działań zapisanych przed rokiem w kongresowych postulatach.

Druga część zjazdu poświęcona była na działania w sekcjach: literacko-muzycznej, medialnej, teatralnej i turystycznej. Efekty ich prac zaprezentowano na zakończenie zjazdu. Wzbudziły mnóstwo radości, satysfakcji i owacji. Najważniejsze, że znakomicie zainspirowały wielu młodszych do aktywności na kaszubskim polu.bottom of page